Dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.
Z zakresu ginekologii wykonujemy:
Histeroskopia (HSC) – jedna z podstawowych metod diagnostycznych i terapeutycznych w obrębie ginekologii. Jej odpowiednikiem w innych dziedzinach są np. gastroskopia, laryngoskopia. Są to więc procedury tzw małoinwazyjne. Najczęściej nie wymagają znieczulenia ogólnego pacjenta.
Histeroskopia odbywa się bez naruszania ciągłości tkanek – jest to najmniej inwazyjna metoda spośród zabiegów ginekologicznych. Polega na wprowadzeniu cienkiego instrumentu przypominającego rurke o bardzo małej średnicy przez naturalne otwory prowadzące poprzez pochwę, szyjkę aż do jamy macicy. Histeroskop wyposażonych jest w specjalną optykę, która pozwala na oglądanie wnętrza macicy w dużym powiększeniu. Dodatkowo wyposażony jest w zestaw mikronarzędzi, ktore w razie potrzeby mogą posłużyć do diagnostyki lub usunięcia nieprawidłowej tkanki. W porównaniu więc do rozpowszechnionej metody łyżeczkowania jamy macicy „na ślepo” histeroskopia jest nieocenioną metodą pozwalającą na celowaną diagnostykę.
Histeroskopia zwykle nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, a jedynie z niewielkim dyskomfortem, dlatego jest wykonywana bez znieczulenia lub wyłącznie w krotkotrwałym znieczuleniu miejscowym.
Metodą histeroskopową można również usunąć zmiany patologiczne z macicy: polipy, mięśniaki czy zrosty wewnątrzmaciczne.
Wskazaniami do jej wykonania są przede wszystkim nieprawidłowe krawienia maciczne: obfite i przedłużające sie miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe oraz krwawienia po menopauzie.
Szczególnie krawawienia u kobiet po menoopwauzie wymagają wyjaśnienia i weryfikacji histopatologicznej, gdyż mogą być objawem toczącego się w jamie macicy procesu nowotworowego. Inne wskazania do histeroskopii to: diagnostyka w przypadkach niepłodniści, podejrzenie wad wrodzonych macicy oraz przed planowanymi zabiegami operacyjnymi.
Histeroskopia jest metodą z wyboru, rozpowszechnioną na całym świecie, niezbędną w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości kanału szyjki i jamy macicy. Cechuje ją krótki czas trwania procedury. W związku z tym często brak konieczności znieczulenia. Najnowsze instrumenty tzw minihisteroskopy pozwalają na wgląd w narząd rodny bez użycia wzierników i kulociągów, co sprowadza do minimum dyskomfort pacjentki.